SOL-TECHBIOKOMINKI.PL
Blog - Biokominek pod telewizorem? Tak, ale... SOL-TECHBIOKOMINKI.PL
Biokominek pod telewizorem? Tak, ale...
Biokominek pod telewizorem? Tak, ale...

W swej pracy często spotykamy się z aranżacjami Klientów, w których na ścianie główną rolę odgrywają dwa urządzenia: centralnie umieszczony telewizor i zazwyczaj umiejscowiony pod nim biokominek.

Czy takie rozwiązanie jest właściwe? Co należy zrobić by powyższe urządzenia nie rywalizowały ze sobą lecz harmonijnie współgrały? I jednocześnie były względem siebie bezpieczne?

Aby móc odpowiedzieć na powyższe pytania przyjrzyjmy się najpierw temu jak działa biokominek i gdzie emituje ciepło. Pozwoli to nam lepiej zrozumieć istotę działania biokominka i jego oddziaływanie na otoczenie, oraz lepiej zaplanować układ urządzeń na naszej ścianie.

Wkład do zabudowy Inside U1000 ukryty wysoko we wnęce nad  biokominkiem - tym samym zabezpieczony przed bezpośrednim działaniem gorącego powietrza

Telewizor ukryty wysoko we wnęce nad  biokominkiem Inside U1000 - tym samym zabezpieczony przed bezpośrednim działaniem gorącego powietrza

Jak działa tradycyjny biokominek?

Tradycyjne kominki ekologiczne posiadają konstrukcję stalową w kształcie skrzyni, którą zabudowujemy w uprzednio przygotowanej wnęce. Wewnątrz tej konstrukcji odbywa się proces spalania biopaliwa, a także produkowane jest ciepło, które jest efektem wydobywającego z palnika ognia.

W przeciwieństwie do kominków opalanych drewnem, biokominek nie posiada i nie wymaga instalacji kominowej. Jest to spowodowane tym, że w palnikach spalane jest tylko i wyłącznie biopaliwo pochodzenia roślinnego, którego jedynym efektem jest para wodna i dwutlenek węgla w ilościach takich samych jak w powietrzu wydychanym przez jedną lub dwie, trzy dorosłe osoby (w zależności od mocy grzewczej poszczególnych modeli). Tym samym kominek ekologiczny nie wymaga specjalnej wentylacji, ponieważ nie emotuje spalin, dymu czy sadzy. Jest jednak jeszcze jedna bardzo ważna zaleta – ciepło. Biokominki mimo iż nie posiadają takiej mocy grzewczej jak ich odpowiedniki opalane drewnem czy brykietem, to wygrywają ilością oddawanego ciepła do wnętrza pomieszczenia. Brak instalacji kominowej powoduje iż ponad 90% gorąca wytwarzanego przez ogień ucieka jest oddawane do środka pomieszczenia. W kominkach tradycyjnych ponad 60% ciepła ucieka przez komin i jest tracone bezpowrotnie. Jest to ogromna zaleta biokominków, w których im większa moc palników i większy ogień, tym więcej ciepła ogrzewa dane pomieszczenie.

Biokominek pod telewizorem – czy można?

W momencie kiedy posiadamy biokominek / wkład do zabudowy i chcemy nad nim zawiesić telewizor, należy przestrzegać kilku poniższych, podstawowych zasad bezpiecznych:

  • pomiędzy telewizorem a biokominkiem powinna być jak największa odległość. Jeśli telewizor jest zawieszony bezpośrednio na ścianie nad biokominkiem, który jest zabudowany we wnęce, należy zachować min 60-80 cm bezpiecznej odległości pomiędzy obydwoma urządzeniami.

  • ponieważ telewizor nie może się znajdować na linii gorącego powietrza, warto telewizor schować w specjalnej wnęce i tym samym usunąć go z linii nadmuchu gorąca. W przypadku schowania telewizora we wnęce odległość między górną krawędzią wnęki biokominka a wnęką telewizora może być niższa i wynosić minimum 40 cm od górnej .

  • Jeżeli opcja schowania telewizora we wnęce nie jest możliwa do wykonania, są dwie możliwości:

    - wysunięcie biokominka do środka pomieszczenia. Można to zrobić poprzez wykonanie specjalnej zabudowy dostawionej do ściany i wysuniętej względem niej do środka pomieszczenia

    - wykonanie dodatkowej półki oddzielającej biokominek od telewizora i mającej na celu"rozbijanie" podmuchów gorącego powietrza. Półkę należy obowiązkowo wykonać z materiału niepalnego i odpornego na wysokie temperatury (np. płyta g/k w wersji ppoż), którą można wykończyć równie odpornym materiałem, np. kamieniem naturalnym, płytkami ceglanymi, stalą czy szkłem hartowanym. W tym przypadku zalecamy odległość między górną krawędzią wnęki biokominka a telewizorem minimum 30 cm.

Telewizor schowany we wnękę i maksymalnie odsunięty od biokominka Nila

Przykłady biokominków do zabudowy pod telewizorem (kliknij na nazwę produktu):

biokominek New Prometeusz 3 1200x500 mm
- biokominek Inside 1200 1200x500 mm
- biokominek Frame 1200 czarny, Frame 1200 biały, Frame 1200 inox
- wkład do zabudowy Inside C1000 Vers 3 1000x500 mm
- wkład Inside C800 Vers 2 800x497 mm
- wkład do zabudowy Pele 1100 1100x500

A może biokominek obok telewizora?

Jeśli nie dysponujemy wystarczającą odległością między telewizorem a biokominkiem (w linii pionowej) i nie mamy możliwości wykonania czynności zabezpieczających, opisanych powyżej, ale mamy dużo wolnej przestrzeni bocznej, warto zastanowić się nad umieszczeniem telewizora i biokominka obok siebie w jednej poziomej linii. Można też umieścić oba urządzenia względem siebie obok, pod skosem (jedno wyżej, drugie niżej). Szczególnie świetnie wyglądać tu będą palniki lub wkłady biokominkowe do zabudowy w blatach mebli, np. szafki RTV. W tym przypadku również dobrze będzie zapewnić odstęp w linii poziomej między biokominkiem a telewizorem.



Wkład 600 do zabudowy w meblach umieszczony obok telewizora w bezpiecznej odległości. Tym samym telewizor (dodatkowo umieszczony we wnęce) jest w pełni bezpieczny i nie narażony na bezpośrednie działanie gorącego powietrza.

 Przykłady wkładów do zabudowy w meblach (kliknij na nazwę produktu):

- wkład Fala 600 Inox do zabudowy w meblach
- wkład Long 1000 Inox do zabudowy w meblach
- wkład Long 1500 Inox do zabudowy w meblach

Biokominki z serii PELE SPIRO – wspaniała alternatywa

Piękny, szeroki, panoramiczny biokominek, wbudowany we wnękę i bezpośrednio nad nim zawieszony telewizor? Bez wnęki, bez dodatkowej półki, bez zachowania bezpiecznej odległości. Czy to możliwe?

Jak najbardziej jest to możliwe przy zastosowaniu biokominka z serii PELE SPIRO. Ta specjalna linia kominków ekologicznych jest skierowana do najbardziej wymagającej grupy Klientów, którzy cenią sobie wysokie parametry i jakość wykonania, solidność i niezawodność. Cechują ją bardzo wysoka moc grzewcza, która jednak praktycznie w ogóle nie oddziałuje na otoczenie. Biokominki z serii SPIRO mogą być montowanie w ścianie nawet bezpośrednio pod telewizorem czy też innym sprzętem elektronicznym. Jak to działa?

 

 

 

Biokominki Pele Spiro, dzięki specjalnemu systemowi rozprowadzania powietrza mogą być montowane nawet bezpośrednio pod sprzętem RTV.


W tradycyjnie wykonanych biokominkach lub wkładach biokominkowych ciepło wychodzące do wnętrza pomieszczenia może przegrzewać umieszczony powyżej kominka sprzęt RTV, prowadząc do jego uszkodzenia. Natomiast wyposażone w specjalny deflektor odprowadzający ciepło ponad zabudowę, modele PELE SPIRO zezwalają na powieszenie telewizora nad biokominkiem bez ryzyka jego przegrzania, ponieważ całe ciepło "ucieka" dzięki deflektorowi specjalnymi kanałami (w postaci harmonijkowych , stalowych rur) wewnątrz zabudowy ściennej. Za pomocą rur, które należy podłączyć do kanałów deflektora, można stworzyć wewnątrz ścian system rozprowadzający gorące powietrze do innych pomieszczeń lub kondygnacji. Tym samym biokominek przestaje być zagrożeniem dla umieszczonego nad nim sprzętu RTV, domownicy mogą cieszyć się nastrojowymi wieczorami przy filmie i palącym kominku, który dodatkowo ogrzeje inne pomieszczenia lub kondygnacje.

Oczywiście warunkiem wykorzystania biokominka z serii SPIRO jest możliwość rozprowadzenia rur z gorącym powietrzem wewnątrz ścian co nie zawsze jest możliwe już w gotowych pomieszczeniach. Warto zatem przewidzieć takie rozwiązanie w trakcie budowy domu lub projektu wykończenia wnętrz apartamentu.

Masz wątpliwości, pytania? Z chęcią pomożemy!

W przypadku wątpliwości dotyczących projektu aranżacji wnętrza i usytuowania biokominka, zachęcamy Państwa do konsultacji z naszymi specjalistami, którzy z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl