SOL-TECHBIOKOMINKI.PL
Blog - Zabudowa biokominka? To proste! SOL-TECHBIOKOMINKI.PL
Zabudowa biokominka? To proste!
Zabudowa biokominka? To proste!

Zabudowa biokominka w uprzednio przygotowanej wnęce wcale nie musi być trudna i skomplikowana. Jednocześnie warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem ponieważ oszczędza się nie tylko miejsce, ale i przede wszystkim zyskuje się niebanalną, urozmaiconą zabudowę ściany.

Rozpoczynając remont lub wykańczając nowe mieszkanie lub dom z pewnością wielu z Was stawało przed ważną decyzją wybrania atrakcyjnego pomysłu na wykończenie lub zabudowę najbardziej reprezentacyjnej ściany. Możliwości jest mnóstwo: specjalne podświetlenie punktowe lub podsufitowe, specjalne wnęki ścienne na drobne ozdoby, podświetlane półki, telewizor i sprzęt RTV schowane we wnęce. Jednak żaden pomysł nie będzie na tyle efektowny i zapewniający wyjątkowy nastrój jak ... kominek zabudowany w ścianie.

O ile w przypadku kominka tradycyjnego opalanego drewnem musimy się liczyć z dużym ciężarem jaki ma udźwignąć konstrukcja ściany, bardzo wysokimi temperaturami, podpięciem do instalacji kominowej i jednocześnie zapewnić odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe, o tyle w przypadku biokominka zdecydowana większość tych problemów odpada. Tym samym zabudowa biokominka jest znacznie mniej skomplikowana i można ją zastosować nawet w mieszkaniach, ponieważ nie jest w ogóle wymagana instalacja kominowa.

Całość zabudowy w zasadzie sprowadza się do przygotowania wnęki o określonych wymiarach, osadzenia w niej biokominka lub wkładu biokominkowego i ewentualnego wykończenia ściany. Sprawnemu majstrowi zajmie to niedłużej niż 1-2 dni, chyba, że projekt zabudowy będzie przewidywał więcej skomplikowanych form, które zajmą tym samym więcej czasu.

No właśnie, co do form zabudowy to najpierw musimy stworzyć projekt, na podstawie którego będziemy w stanie określić jaki biokominek jest nam potrzebny, ilość i rodzaj materiałów, sposób montażu oraz czas jaki będzie nam potrzebny do zakończenia prac.

Sposób montażu różni się w zależności od typu i sposobu montażu danego biokominka. Należy pamiętać iż biokominki, które występują w naszej ofercie mogą mieć nie tylko różne wymiary, ale i kształty oraz warianty, np. jednostronne, dwustronne na przestrzał, otwarte z dwóch lub trzech stron, narożne. Po  wyborze danego modelu biokominka dochodzimy do wybrania sposobu montażu i zaplanowania kolejności czynności montażowych. Inaczej ma się to w przypadku zabudowy biokominka jednostronnego, a inaczej w przypadku zabudowy, np. wkładów dwustronnych na przestrzał.

Biokominki jednostronne, które znajdziecie w naszym sklepie w kategorii "Biokominki do zabudowy" posiadają specjalną konstrukcję przypominającą w przekroju górnym literę "T". Składają się ze skrzyni biopaleniska, którą umieszcza się we wnęce ściennej oraz ramy frontowej, która nachodzi na ścianę wykańczając i zakrywając miejsce łącznia ściany z biokominkiem. Zabudowa takiego biokominka jest naszym zdaniem bardzo prosta i sprowadza się:

- we wnękach w ścianach murowanych - do zamurowania wewnętrznej części biokominka, lub jej przykręcenia do ścian wnęki. Skrzynię biopaleniska należy najlepiej przykręcić, wykonując otwory w miejscach mało widocznych i nie narażonych na bezpośrednie działania ognia.

- we wnękach w ścianach z płyt g/k - do wykonania specjalnego stelażu stalowego, w który zostanie wsunięty biokominek lub wkład. Następnie do tego stelażu przykręcamy biokominek wykonując otwory w miejscach mało widocznych i nie narażonych na bezpośrednie działania ognia. Na koniec całość można wykończyć od frontu płytami g/k. Warto pamiętać o dwóch istotnych rzeczach: ścianę, w której będzie zabudowany biokominek najlepiej obłożyć płytami g/k ppoż (płyty w kolorze różowym lub jasnoczerwonym), a stelaż stalowy wykonać z kształtowników do wykonywania otworów drzwiowych w ściankach g/k. 

Jeszcze inaczej może wyglądać kwestia montażu wkładów biokominkowych dwustronnych na przestrzał lub otwartych z dwóch lub trzech stron. Wymaga to wykonania odpowiedniej wnęki i zabudowy ściany oraz czynności montażowych wykonanych w odpowiedniej kolejności. Na poniższych rysunkach przedstawiamy przykładowe konstrukcje zabudowy.

Biokominek dwustronny - przykład zabudowy.jpg

Zabudowa biokominka dwustronnego (otwartego z dwóch przeciwległych stron) na przykładzie modelu Villarica

 

Biokominek trójstronny - przykład zabudowy

Zabudowa biokominka trójstronnego na przykładzie modelu Izalco


Zabudowa biokominka narożnego Eko Glass 80

 

Sposoby zamocowania wkładów biokominkowych są identyczne jak w przypadków biokominków do zabudowy i zależą od rodzaju materiału z którego wykonana jest ściana i wnęka.

Warto więc wziąć poważnie pod uwagę zabudowanie biokominka z racji na nieskomplikowany i dość łatwy montaż oraz przede wszystkim wyjątkową dekorację wnętrza, która będzie wprowadzać wyjątkowy klimat i nastrój.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl