SOL-TECHBIOKOMINKI.PL
Blog - Biokominek/palnik manualny i automatyczny. Jakie są różnice? SOL-TECHBIOKOMINKI.PL
Biokominek/palnik manualny i automatyczny. Jakie są różnice?
Biokominek/palnik manualny i automatyczny. Jakie są różnice?

Oczywiście określenia" manualny" czy też "automatyczny" odnoszą się nie tyle do biokominka, co przede wszystkim do palnika będącego "sercem" każdego biokominka. Opisują sposób działania i obsługi, który w zależności od wybranego modelu palnika może być:

- ręczny (manualny)
- automatyczny (zdalny i bez stałej, bezpośredniej kontroli użytkownika nad urządzeniem)

Palnik manualny

W przypadku modeli manualnych regulacja wysokości i intensywności płomieni odbywa się ręcznie za pomocą dołączanego do palnika, specjalnego uchwytu do regulacji, którym można bezpiecznie (bez kontaktu z płomieniami) przesuwać pokrywę palnika aż do pożądanego efektu ognia. Palnik manualny należy zapalić ręcznie umieszczając zapalarkę przy otworze wylotowym. Podczas napełniania palnika biopaliwem należy zawsze wzrokowo kontrolować ten proces by nie dopuścić do przelania biopaliwa. Palnik manualny nie posiada wskaźnika poziomu paliwa, zatem nie można sprawdzić ile w danym momencie jest biopaliwa w zbiorniku i na ile czasu palenia go wystarczy. Zatem aby wlać biopaliwo w ilości zapewniającej nam oczekiwany czas palenia, należy się oprzeć na własnych, dotychczasowych doświadczeniach.

Palnik automatyczny nie wymaga podłączenia do prądu. Może być stosowany w każdym, niepalnym i odpornym na wysokie temperatury otoczeniu. Do jego działania wystarczy jedynie biopaliwo i zapalarka gazowa.

Idealnymi przykładami palników manualnych są modele występujące w naszym sklepie w kategorii PALNIKI.

Palnik manualny na przykładzie modelu Fala 1200/200

Palnik automatyczny

Palnik automatyczny jak sama nazwa wskazuje działa automatycznie i tak samo jest obsługiwany. Ideą palników automatycznych jest zapewnienie wysokiego komfortu obsługi (jak najmniej czynności ze strony użytkownika) i bezpieczeństwa pracy.

Podstawową cechą wyróżniającą palniki automatyczne jest możliwość całkowicie zdalnego sterowania. Za pomocą pilota możemy na odległość zapalić, wygasić palnik czy też regulować wysokością płomieni. Praca urządzenia jest również całkowicie zautomatyzowana. Paleniska automatyczne wyposażone są w szereg czujników mierzących poszczególne parametry pracy takie jak:

- czujnik bezpieczeństwa wyłączający urządzenie w przypadku nieprawidłowej pracy

- czujnik mierzący poziom CO²

- czujniki mierzące temperaturę poszczególnych części urządzenia i zapobiegające przegrzewaniu się palnika

- czujnik poziomu biopaliwa w zbiorniku (brak biopaliwa/maksymalna ilość biopaliwa)

- czujnik poziomu biopaliwa w rynience spalania dozujący ilość biopaliwa za pomocą pompy

- czujnik uniemożliwiający działanie palnika w trakcie otwartego wlotu zbiornika

- czujniki wilgotności w krytycznych punktach konstrukcji palnika

Podczas napełniania urządzenia, odpowiednie czujniki poinformują nas dźwiękowo o maksymalnym poziomie bioetanolu w zbiorniku, dzięki czemu unikniemy przykrych konsekwencji przelania biopaliwa. Palnik automatyczny poinformuje nas również o zbyt niskim poziomie biopaliwa i konieczności jego uzupełnienia w celu dalszej pracy. Wyświetlacz znajdujący się w większości tego typu urządzeń może nas informować również np. o długości pracy lub wyświetlać komunikaty o ewentualnych błędach.

Warto pamiętać jednak, że w przeciwieństwie do palnika manualnego, palenisko automatyczne wymaga podłączenia do prądu. Zatem w jego pobliżu trzeba przewidzieć gniazdko elektryczne.

Idealnym przykładem palnika automatycznego są modele z serii MS o różnych długościach i parametrach. Pełną ofertę najwyższej jakości palników automatycznych na biopaliwo zdalnie sterowanych znajdziesz w naszym sklepie pod poniższym linkiem:

https://sol-techbiokominki.pl/palniki-automatyczne-sterowane-zdalnie.html

 

Film prezentujący działanie i obsługę palnika automatycznego z serii MS

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl