SOL-TECHBIOKOMINKI.PL
Czy biokominek daje ciepło? - SOL-TECHBIOKOMINKI.PL
Czy biokominek daje ciepło?

Czy biokominek daje ciepło?

Zdecydowanie tak. Paliwem dla biokominków jest bioetanol - alkohol pochodzenia roślinnego, który jest czystym, odnawialnym i naturalnym źródłem energii nie emitującym sadzy, dymu czy popiołu. Dzięki temu biokominek nie tylko jest łatwy w obsłudze ale i przede wszystkim prosto go utrzymać w czystości. Nie potrzebuje również specjalnej wentylacji ani instalacji kominowej, dzięki czemu wspaniale nadaje się do użytku w mieszkaniach.

Bioetanol spalając się w palniku biokominka wytwarza naturalny, prawdziwy płomień, który emituje ciepło wychodzące z kominka i rozpraszające się po pomieszczeniu. Oczywiście większość biokominków nie jest tak wydajna pod względem grzewczym jak kominki tradycyjne, ale ciepło wytwarzane przez nie może odczuwalnie podnieść temperaturę (nawet o kilka stopni) w pomieszczeniu. Przebywając blisko biokominka można mile zaskoczyć się ciepłem prawdziwego płomienia.

Ile ciepła daje biokominek?

Niewątpliwie zależy to między innymi od poniższych czynników:

- parametrów samego biokominka (m.in. ilości użytych palników oraz ich szacunkowej mocy grzewczej)

- wielkości pomieszczenia, w którym znajduje się biokominek

- rodzaju ogrzewania danego pomieszczenia niezależnie od kominka

Typowy biokominek posiada szacunkową moc grzewczą na poziomie 2-6 kW co pozwala na dogrzanie pomieszczenia o powierzchni nawet do 30-40 m2. Takie parametry oczywiście wypadają słabo w porównaniu z mocą grzewczą typowego kominka tradycyjnego opalanego drewnem, choć można spotkać na rynku już modele o mocy grzewczej na poziomie powyżej 10 kW. Jednak tylko przy bliższym spojrzeniu.

Po pierwsze w kominkach tradycyjnych nawet 70% generowanego przez nie ciepła ucieka przez instalację kominową na zewnątrz domu. W przypadku biokominków natomiast 100% ciepła jest kierowane do pomieszczenia. W efekcie wraz ze wzrostem czasu spalania kominek na biopaliwo staje się coraz  bardziej efektywnym źródłem ciepła. Efektywniejszym nawet od kominków tradycyjnych.

Drugą zaletę stanowi biopaliwo. Kaloryczność bioetanolu wynosi 30 MJ/kg, natomiast drewna 12 MJ/kg. Jak widać biopaliwo ma zdecydowanie większą kaloryczność niż drewno. Do tego dochodzi brak zmartwień związanych z koniecznością kłopotliwego przygotowania opału i czyszczenia paleniska, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kominków opalanych drewnem.

I choć biokominek nie zastąpi podstawowego systemu grzewczego (np. ogrzewanie centralne lub kotłowe) to dzięki swej wysokiej efektywności grzewczej jest wyjątkowym źródłem ciepła, które może odpowiednio dogrzać pomieszczenie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl