Czy biokominek daje ciepło?
Zdecydowanie tak. Paliwem dla biokominków jest bioetanol - alkohol pochodzenia roślinnego, który jest czystym, odnawialnym i naturalnym źródłem energii nie emitującym sadzy, dymu czy popiołu. Dzięki temu biokominek nie tylko jest łatwy w obsłudze ale i przede wszystkim prosto go utrzymać w czystości. Nie potrzebuje również specjalnej wentylacji ani instalacji kominowej, dzięki czemu wspaniale nadaje się do użytku w mieszkaniach.
Bioetanol spalając się w palniku biokominka wytwarza naturalny, prawdziwy płomień, który emituje ciepło wychodzące z kominka i rozpraszające się po pomieszczeniu. Oczywiście większość biokominków nie jest tak wydajna pod względem grzewczym jak kominki tradycyjne, ale ciepło wytwarzane przez nie może odczuwalnie podnieść temperaturę (nawet o kilka stopni) w pomieszczeniu. Przebywając blisko biokominka można mile zaskoczyć się ciepłem prawdziwego płomienia.
Ile ciepła daje biokominek?
Niewątpliwie zależy to między innymi od poniższych czynników:
- parametrów samego biokominka (m.in. ilości użytych palników oraz ich szacunkowej mocy grzewczej)
- wielkości pomieszczenia, w którym znajduje się biokominek
- rodzaju ogrzewania danego pomieszczenia niezależnie od kominka
Typowy biokominek posiada szacunkową moc grzewczą na poziomie 2-6 kW co pozwala na dogrzanie pomieszczenia o powierzchni nawet do 30-40 m2. Takie parametry oczywiście wypadają słabo w porównaniu z mocą grzewczą typowego kominka tradycyjnego opalanego drewnem, choć można spotkać na rynku już modele o mocy grzewczej na poziomie powyżej 10 kW. Jednak tylko przy bliższym spojrzeniu.
Po pierwsze w kominkach tradycyjnych nawet 70% generowanego przez nie ciepła ucieka przez instalację kominową na zewnątrz domu. W przypadku biokominków natomiast 100% ciepła jest kierowane do pomieszczenia. W efekcie wraz ze wzrostem czasu spalania kominek na biopaliwo staje się coraz bardziej efektywnym źródłem ciepła. Efektywniejszym nawet od kominków tradycyjnych.
Drugą zaletę stanowi biopaliwo. Kaloryczność bioetanolu wynosi 30 MJ/kg, natomiast drewna 12 MJ/kg. Jak widać biopaliwo ma zdecydowanie większą kaloryczność niż drewno. Do tego dochodzi brak zmartwień związanych z koniecznością kłopotliwego przygotowania opału i czyszczenia paleniska, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kominków opalanych drewnem.
I choć biokominek nie zastąpi podstawowego systemu grzewczego (np. ogrzewanie centralne lub kotłowe) to dzięki swej wysokiej efektywności grzewczej jest wyjątkowym źródłem ciepła, które może odpowiednio dogrzać pomieszczenie.