SOL-TECHBIOKOMINKI.PL
Pytania i odpowiedzi - SOL-TECHBIOKOMINKI.PL
Pytania i odpowiedzi

- Gdzie można używać biokominki?
Biokominki mogą być używane w dowolnym miejscu. Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń co do ich umiejscowienia. Może to być zarówno mieszkanie jak i dom jednorodzinny czy domek letniskowy. Łazienka, pokój dzienny lub nawet taras czy ogród. A to dlatego ,iż kominki na biopaliwo w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków nie wymagają odprowadzania spalin na zewnątrz a tym samym instalacji kominowej.

- Czy wymagane są specjalne pozwolenia na stosowanie biokominków?
Biokominki nie wymagają żadnych pozwoleń by móc je stosować w miejscach publicznych.

- Na jakich ścianach można montować biokominki?
Zalecany jest montaż na ścianach wykonanych z materiałów niepalnych, np. cegła, beton, pustaki. Ze względu na przepisy ppoż nie jest zalecane stosowanie biokominków na ścianach pokrytych tapetą, boazerią drewnianą czy wewnątrz mebli (wyłączając biokominki ze specjalną izolacją).

- Czy biokominki wiszące przylegają bezpośrednio do ściany?
W większości wiszących modeli kominków ekologicznych sposób zawieszenia zapewnia dystans między tylną ścianą biokominka a ścianą, na której jest zawieszony. Dystans ten zapewnia cyrkulację powietrza z tyłu biokominka i uniemożliwia przenoszenie ciepła bezpośrednio na ścianę. Dzięki temu zniwelowane jest ryzyko ewentualnego odbarwiania się ściany pod wpływem ciepła.

- Czy biokominki wymagają specjalnego montażu przez wykwalifikowane ekipy? Czy Państwo zapewniają taki montaż?
Nie oferujemy montażu biokominków, ponieważ ich montaż jest bardzo prosty i może go wykonać bez problemu każdy Klient. Do każdego kominka na biopaliwo dołączona jest instrukcja obsługi zawierająca również wskazówki dotyczące montażu. Postępując zgodnie z instrukcją montaż jest bardzo prosty i wymaga jedynie podstawowych umiejętności oraz narzędzi.

- Czy biokominek podłącza się do prądu? Co jest potrzebne do jego uruchomienia?
Nie, kominek ekologiczny nie wymaga instalacji elektrycznej. Wystarczy jedynie biopaliwo i zapalarka gazowa.

- W jaki sposób najlepiej i najbezpiecznej zapalić biokominek?
Polecamy użycie zapalarki gazowej o wydłużonej konstrukcji tak by uniknąć przypadkowego kontaktu z ogniem w trakcie zapalania. Na rynku dostępnych jest wiele zapalarek gazowych o różnych długościach i kształtach.

- Czy biopaliwo jest bezpieczne dla ludzi?
Tak. Biopaliwo jest w pełni bezpieczne zarówno dla ludzi jak i środowiska. Jest to prostu czysty alkohol etylowy pochodzenia roślinnego ( uprzednio skażony tak by nie nadawał się do spożycia). Biopaliwo spala się czysto i bez osadów, nie powoduje nieprzyjemnych zapachów, sadzy ani dymu. Jedynym efektem spalania jest para wodna i dwutlenek węgla w bezpiecznych ilościach (jak w powietrzu wydychanym przez człowieka), więc do ich odprowadzania wystarczy zwykła wentylacja pomieszczenia. Należy pamiętać jedynie by kupować biopaliwo ze sprawdzonych źródeł, oraz by posiadało atest, np. Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Warto również przy przechowywaniu unikać miejsc nasłonecznionych, blisko źródeł ciepła, lub do których dostęp mają dzieci lub zwierzęta.

- Jak długo pali się biopaliwo w biokominku?
Wszystko zależy od wybranego modelu i pojemności użytego w nim palnika lub palników. Standardowo przyjmuje się iż jeden litr biopaliwa spala się w czasie ok. 2-3 godzin przy maksymalnej wysokości płomienia. Im mniejszy, ustawiony płomień tym dłuższy czas spalania.

- Czy biokominek wydziela ciepło?
Tak, z racji iż biokominki palą się prawdziwym ogniem oczywiście wydzielają również ciepło. Dzięki temu kominki ekologiczne nie tylko oferują ciekawy efekt wizualny ale również można nimi odczuwalnie dogrzać pomieszczenie nawet o dużej powierzchni. Warto podkreślić iż kominki na biopaliwo nie generują strat ciepła ponieważ praktycznie 100% ciepła wychodzi na zewnątrz biokominka w kierunku pomieszczenia a nie ucieka przez komin jak to ma miejsce przy tradycyjnych kominkach.

- Czy biokominek może być głównym źródłem ogrzewania mieszkania lub domu?
Nie, biokominek z racji na swoja moc jest wyłącznie urządzeniem dekoracyjnym, którym można ewentualnie dogrzać dane pomieszczenie. Nigdy jednak nie zastąpi podstawowego systemu ogrzewania. Przeznaczeniem biokominka jest wprowadzenie przyjemnej atmosfery i klimatu w Twoim domu.

- Jakie są podstawowe zasady obowiązujące przy użytkowaniu biokominka?
Aby odpalić biokominek należy nalać biopaliwo wyłącznie do palników w ilości maksymalnie 2/3 pojemności palnika i zapalić zapalarką. Zabronione jest nalanie biopaliwa do pełna oraz rozlewanie biopaliwa poza wyznaczonymi do tego palnikami.

Do regulacji ognia należy użyć specjalnego uchwytu, który jest dołączony do każdego biokominka. Zapobiegnie to bezpośredniemu kontaktowi z ogniem a tym samym ewentualnym poparzeniom.

Biokominek można wygasić w dowolnym momencie. Aby to zrobić należy za pomocą uchwytu zasunąć do końca pokrywę wylotu palnika lub w przypadku palników z brakiem regulacji po prostu zasłonić specjalna pokrywką palnik.

Aby dolać biopaliwo należy najpierw wygasić biokominek, poczekać aż się ostudzi i dopiero potem ponownie nalać biopaliwa. Zabronione jest dolewanie biopaliwa (które jest substancją łatwopalna) do palącego się kominka.

Po zapaleniu kominka wskazany jest stały nadzór ze strony osoby dorosłej, szczególnie w przypadku obecności małych dzieci lub zwierząt.

- Czy biokominek można użyć w zabudowie meblowej?
Zdecydowana większość biokominków dostępnych na rynku nie nadaje się do zabudowy (a tym samym użycia) w zabudowie meblowej, która z racji specyfiki materiału jest wrażliwa na wysokie temperatury i mogłaby ulec uszkodzeniu.

Rozwiązaniem są biokominki Prometeusz z serii Termo, np. Prometeusz Termo 1 lub Prometeusz 3 Termo o specjalnie zaprojektowanej , izolowanej termicznie konstrukcji pozwalającej na zabudowę w meblowej wnęce bez ryzyka pożaru czy uszkodzenia zabudowy.

W przypadku zabudowy w blacie meblowym lub drewnianym wymagane jest użycie palnika z wbudowaną izolacją termiczną lub tzw. dodatkową puszką bezpieczeństwa, która stanowi izolator chroniący materiał zabudowy przed gorącą konstrukcją samego palnika, np. wkład do zabudowy w meblach Fala 600 inox.

Wszystkie propozycje biokominków i palników, które można zastosować w zabudowie meblowej lub drewnianej są dostępne w naszym sklepie pod linkiem: https://sol-techbiokominki.pl/biokominki-do-zabudowy-w-meblach.html

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl