Opinie o Nas
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Co decyduje o długości czasu palenia się biokominka?

Co decyduje o długości czasu palenia się biokominka?

Wzornictwo, jakość wykonania, cena i przeznaczenie to główne cechy, którymi zazwyczaj kierujemy się przy wyborze odpowiedniego produktu. Dla jednych pewne cechy produktu są bardziej istotne, dla innych mniej. Nie inaczej jest w przypadku biokominków. Z tym, że jest jedna cecha, która jest równie ważna dla każdego przyszłego posiadacza kominka ekologicznego. Tą cechą jest długość czasu palenia. Od czego zależy i na co zwracać uwagę przy wyborze, jeśli szukamy modelu o długim czasie palenia?

Drewno w kominku tradycyjnym a biopaliwo w biokominku

W kominkach tradycyjnych podstawowym „paliwem” jest drewno spalające się bezpośrednio wewnątrz paleniska. Czas spalania zależny jest przede wszystkim od ustawionej intensywności przepływu powietrza i włożonej do wnętrza kominka ilości drewna. Równie istotna jest wielkość kominka. Im więcej zmieści się w nim drewna tym też czas spalania będzie dłuższy. Minusem takiego rozwiązania może być jednak większe zużycie drewna kominkowego, bardzo intensywny ogień i wyraźnie odczuwalny wzrost temperatury.

W biokominkach idea działania jest całkowicie inna niż w kominkach opalanych drewnem. Przede wszystkim używa się tylko i wyłącznie biopaliwa czyli akoholu pochodzenia roślinnego. Wewnątrz palenisk biokominkowych znajduje się specjalny palnik (lub więcej) będący w zależności od modelu mniej lub bardziej zaawansowaną „puszką do spalania” biopaliwa. O ile w kominkach tradycyjnych spalanie drewna odbywa się po prostu wewnątrz kominka lub wkładu, to w kominkach ekologicznych spalanie biopaliwa odbywa się wyłącznie wewnątrz specjalnych palników. Tym samym kładąc główny nacisk na długość czasu palenia to palniki i ich cechy powinny być głównym kryterium przy wyborze biokominka. Wielkość, kształt czy materiały wykończeniowe można przesunąć w tym wypadku na dalszy plan.

Palniki a długość palenia się ognia

Jeśli szukamy kominka na biopaliwo, w którym ogień będzie się palić dłużej niż jedną godzinę, zwróćmy uwagę na palniki/palniki użyte w modelu, który nam się podoba. Jeśli dany model posiada więcej niż jeden palnik nie oznacza to automatycznie, że będzie się dłużej palić. Co więc decyduje, że taki a nie inny biokominek ma przewidywany czas spalania między 1-2h a inny 4-6h?

Pierwszą ważną cechą jest pojemność palnika. Przy ocenie czasu palenia można posłużyć się uśrednionym przelicznikiem: 1 l biopaliwa/2h czasu palenia się. Jest to wartość bardzo ogólna i nie należy traktować jej ściśle. Jednak może pomóc w przybliżonym określeniu czasu palenia (jeśli producent lub sprzedawca nie podaje takiej informacji).

Im większa pojemność palnika, tym w przeważającej większości przypadków dłuższy czas spalania biopaliwa. Na rynku można znaleźć modele z palnikami (w standardzie lub za dopłatą) o pojemności od 2,5 l do nawet kilkunastu litrów. Tego typu palniki mogą zapewnić nieprzerwaną pracę biokominka nawet do 6-8 h na jednym napełnieniu.

Drugą i ostatnią ważną cechą wydłużająca czas palenia się biokominka są wkłady chłonne w palnikach. Nie każdy biokominek posiada palniki z wkładami chłonnymi, jednak ta tendencja się odwraca i coraz więcej modeli w standardzie jest wyposażony w takie rodzaje palników. Wkład chłonny w postaci niepalnej maty glinokrzemianowej lub skały pumeksowej zapewnia większe bezpieczeństwo użytkowania, ponieważ nie pozwala rozlać się biopaliwu w przypadku nagłego przechylenia lub wywrócenia ekokominka. Jednocześnie wydłuża czas pracy, ponieważ zapewnia bardziej równomierne spalanie bioetanolu, bez skoków mocy i temperatury ognia, a tym samym większego zużycia biopaliwa.

Warto pamiętać również o regulacji, w którą wyposażona jest większość palników biokominkowych. Przymykając palnik, zmniejszamy jednocześnie ogień , a tym samym wydłużamy czas spalania bioetanolu.

Najważniejsze by przed zakupem odpowiedzieć sobie na dwa pytania: jak często biokominek ma być zapalany i uzupełniany, oraz jak długo ma się palić? Odpowiedź na te pytania z pewnością ułatwi samodzielny wybór. Warto również skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy z przyjemnością doradzą i zaproponują konkretny model, zgodny z oczekiwaniami Klienta.

Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 1 500,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl