Kontrola ognia w biokominku
Kontrola ognia w biokominku

Biokominek to nie tylko wspaniała dekoracja wnętrza ale i prawdziwy ogień a co się z tym wiąże również konieczność umiejętnej obsługi tak by użytkowania biokominka było w pełni bezpieczne.

 

Z racji iż w biokominku pali się prawdziwy, żywy ogień należy podczas użytkowania kominka zachować ostrożność i stosować się do wszystkich zaleceń zawartych w instrukcji obsługi. Biokominek jak i każde urządzenie wytwarzające ogień powinno być również pod stałym nadzorem osoby dorosłej zaznajomionej z jego działaniem i kontrolującej proces palenia się biokominka.

Większość biokominków wyposażona jest w palniki z wbudowaną regulacją w postaci przesuwnej pokrywy. Za jej pomocą możemy nie tylko wygasić w dowolnym momencie biokominek poprzez zasunięcie pokrywy do końca (a tym samym odcięcie dopływu tlenu do komory spalania), ale i ustawić odpowiednią dla nas wysokość płomieni.

Przykład palnika biokominkowego z regulacją

Przykład palnika biokominkowego z regulacją

Regulacja palnika za pomocą wbudowanej pokrywy odbywa się dzięki dołączonej do kominka ekologicznego specjalnej stalowej rączki, która niweluje ryzyko przypadkowego kontaktu z ogniem w trakcie regulacji. W zależności od modelu biokominka i rodzaju palnika, wygląda ona inaczej, jednak w każdym modelu spełnia tę samą funkcję.

W biokominkach wyposażonych w palniki bez wbudowanej pokrywy, nie możemy regulować wysokości ognia. Kontrola w tych modelach sprowadza się jedynie do możliwości zagaszenia palnika w dowolnym momencie. Odbywa się to poprzez przyłożenie specjalnej rączki do palnika i jego całkowite zasłonięcie.

Biokominek z palnikiem bez regulacji

Biokominek z palnikiem bez regulacji

Mówiąc o kontroli ognia w biokominku nie można nie wspomnieć również o najczęstszych błędach wynikających z niewłaściwego użytkowania, które mają wpływ na utratę kontroli nad paleniem się ognia w kominku na biopaliwo.

Poniżej znajdą Państwo kilka wskazówek, dzięki którym użytkowanie kominka ekologicznego będzie czystą przyjemnością a ogień będzie pod Państwa pełną kontrolą:

  • Biopaliwo nalewamy tylko i wyłącznie do wnętrza palników! - Nie rozlewamy biopaliwa poza palnikami, do wnętrza biokominka ani na ozdoby, typu polana ceramiczne.

  • Nie przelewamy palników! - Zalecane jest maksymalne napełnienie 2/3 pojemności palnika. W przypadku palników z wkładem chłonnym nalewamy biopaliwo tylko i wyłącznie do wysokości wkładu. Nalanie zbyt dużej ilości biopaliwa grozi wylaniem się bioetanolu z palnika i pożarem.

  • Nie zasłaniamy palników ozdobami typu kamienie, polana, itp. - w ten sposób utrudniamy sobie regulację palnika a tym samym kontrolę nad ogniem. Przysłonięty ogień będzie szukał dróg ewakuacji z palnika i może kierować się w miejsca niepożądane doprowadzając do ich uszkodzenia, np. tylna ściana wnętrza biokominka.

  • Nie dolewamy biopaliwa do palącego się biokominka! - ryzyko pożaru i zagrożenia życia!

  • Biopaliwo dolewamy tylko do wygaszonego i ostudzonego biopaleniska – jeśli chcą Państwo uzupełnić biopaliwo w dopiero co wygaszonym biokominku proponujemy odczekać 15-20 minut aż wszystkie elementy biokominka ostygną. W przeciwnym wypadku podczas kontaktu bioetanolu z rogrzaną powierzchnią kominka może dojść do niekontrolowanego zapłonu a nawet groźnego dla zdrowia i życia wybuchu!

Pamiętajmy, że przestrzeganie podstawowych zasad użytkowania oraz utrzymywanie stałej kontroli na biokominkiem, zapewni bezpieczeństwo nam i naszym bliskim oraz spokojne cieszenie się żywym ogniem w naszym domu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl